Zmiany na piersiach w ciąży


Zmiany w piersiach dla wielu przyszłych mam są inklinacją, że coś jest na rzeczy. Wiele z nas zanim zrobi test ciąży zaczyna odczuć te pierwsze sygnały, które wskazują, że rodzi się w nas nowe życie.

Na samym wstępie chcemy zaznaczyć, że nie ma jednej, uniwersalnej reguły. Każda kobieta, każda ciąża jest inna. Więc brak występowania opisanych objawów nie musi świadczyć o braku ciąży.

Wracając do piersi :)

Za sprawą hormonów, które zaczynają być produkowane przez ciało ciężarnej już kilkanaście dni po zapłodnieniu piersi stają się obolałe.Wiele kobiet określa to jako uczucie pełności, nabrzmienia i zgłasza ich wyjątkową wrażliwość. Jeśli kobieta starała się o ciąże to właśnie jest jeden z pierwszych sygnałów na jaki czeka. Natomiast wiele z nas podpisuje ten objaw pod...zbliżającą się miesiączkę. (tak, tak wiele kobiet podobnego objawu, nawet o takiej samej intensywności, doświadcza już na około tydzień przed datą spodziewanego okresu). 
W drugim miesiącu ciąży często pojawiają się kolejne zmiany. Piersi stają się większe, brodawki sutkowe stają się wrażliwe na najmniejszy dotyk. Niektóre kobiety zauważają, iż ciemnieje im otoczka wokół sutków. Wraz z powiększającymi się piersiami na skórze zaczyna pojawiać się  siateczka drobnych naczyń krwionośnych (często określane jako żyłki na piersiach w ciąży). To sprawka hormonów, które zwiększają przepływ krwi w organizmie.
Ta zwiększona wrażliwość często skutkuje zaczerwieniem i pękaniem brodawek. Wkrótce nadejdzie czas, kiedy trzeba będzie zmienić biustonosz na biustonosz ciążowy.
To niesamowite, ale już na tym etapie Twoje ciało przygotowuje się do karmienia.  
Objawy obejmujące piersi nie mijają z zakończeniem pierwszego trymestru. W drugim trymestrze piersi mogą nie być aż tak dokuczliwym objawem jak to miało miejsce przez te 3 ostatnie miesiące. Ale nie należy ich ignorować. To moment kiedy należy zacząć je pielęgnować. Choć nie zostało to w 100% potwierdzone zawsze warto podjąć działania zapobiegawcze przeciw rozstępom (według części teorii rozstępy mają swoje genetyczne ugruntowanie). Dodatkowo nawilżanie przyniesie ulgę napiętej skórze i zniweluje swędzenie. 
Co powoduje zmiany w piersiach? 
Przede wszystkim hormony, z estrogenem na czele. On odpowiada za tworzenie się kanalików mlekowych. Dodatkowym czynnikiem jest gromadząca się w piersiach woda, za to odpowiada progesteron.Trzecim czynnikiem wpływającym na powiększenie się piesi jest gromadząca się w nim tkanka tłuszczowa. 
Pod koniec ciąży piersi ciężarnej są przynajmniej o jeden rozmiar większe. Choć zdarzają się przypadki, w których piersi kobiety zmieniają rozmiar nawet o kilka miseczek. (u nas to z B do F )
Powiększający się biust może skutkować znaczmy rozciągnięciem tkanki czy rozstępami. To dlatego takie ważne, aby zadbać o właściwy dobór biustonosza ciążowego, już w II trymestrze ciąży.
Po co właściwie biustonosz ciążowy?
Podczas pierwszych miesięcy ciąży możesz śmiało nosić swój dotychczasowy biustonosz. Po upływie około trzeciego miesiąca będziesz jednak potrzebowała nie tylko większego, ale i elastyczniejszego modelu.
Bielizna ciążowa, którą posiadamy w ofercie, zapewnia ten wyjątkowy komfort, a modele „rosną” wraz z powiększającymi się piersiami, zapewniając im wystarczające podtrzymanie.

Biustonosze ciążowe mogą występować w formie topów, klasycznych biustonoszy z fiszbinami i bez. Ze względu na to, że biustonosz powinien 'rosnąć' razem z biustem jego miseczki ą miękkie acz utrzymują w ryzach wrażliwą tkankę. Warto kupić wygodny i dobry jakościowo biustonosz na grubych ramiączkach. Ważne jest, by miseczki obejmowały całe krągłości piersi i podtrzymywały je.

P.S. Bardzo ważne w pielęgnacji piersi w ciąży jest noszenie biustonosza również w nocy.


Komentarze